czwartek, 5 lutego 2015

Męskim Okiem: Jak wyjechać za granicę i nie zbankrutować, czyli płatności w obcych walutach.

Pamiętacie może jeszcze pierwszy gościnny męski post na moim blogu? Michał podzielił się wtedy z Wami swoimi przemyśleniami i przeliczeniami dotyczącymi naszej wakacyjnej wyprawy do Chorwacji. Obiecywałam Wam wtedy, że podzielę się z Wami również jego wywodem na temat Kantoru Walutowego Alior Banku oraz kart wydawanych do rachunków w nim prowadzonych, z których już wielokrotnie korzystaliśmy przy okazji naszych zagranicznych wojaży. Inną sprawą jest fakt, że taki rachunek może Wam się również przydać, jeśli planujecie zakupy kosmetyczne w zagranicznych sklepach internetowych :)

Post był prawie gotowy do publikacji już dawno temu, ale trochę się z tym zagapiłam i zanim się obejrzałam, już było po sezonie wyjazdowym. Jednak zasady działania Kantoru absolutnie się nie zdezaktualizowały, wobec czego uznałam, że warto w końcu upublicznić ten wpis! Tym bardziej, że jedni zimą jeżdżą na narty, inni korzystają z tańszych wycieczek do ciepłych krajów, a ponadto wśród moich znajomych zaobserwowałam trend wczesnowiosennych wojaży po europejskich stolicach (sami również taką planujemy! My, marzec, Praga!). Warto się do tego odpowiednio przygotować, również finansowo!

No, ale przecież nie muszę Was chyba namawiać, większość moich czytelniczek została kupiona pewnie już wtedy, kiedy wspomniałam o zakupach w zagranicznych sklepach internetowych ;)

Oddaję więc głos mojemu specjaliście-ekonomiście! Dodam jeszcze, że Michał starał się jak potrafił, żeby jak najbardziej "spolszczyć" branżową gwarę i mam szczerą nadzieję, że mu się to udało. Gdybyście mieli jednak jakiekolwiek wątpliwości czy coś nie byłoby dla Was wystarczająco zrozumiałe, to nie bójcie się pytać. The comments are all yours :)

Płatności w walutach obcych:
W przypadku płatności w walutach obcych na różnego rodzaju wyjazdach, jak również przy zakupach internetowych w innych krajach już od pewnego czasu korzystam z kart walutowych wydawanych do rachunków w Kantorze Walutowym Alior Banku.

Kilka słów o samym kantorze.
Usługa został uruchomiona w 2012 r. Założenie oraz prowadzenie rachunku jest bezpłatne. Do rachunków prowadzonych w EUR, USD i GBP można zamówić karty debetowe.

Wydanie oraz użytkowanie karty jest bezpłatne, jeśli w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania karty klient choć raz wykonał dowolną operację z użyciem karty w przeciwnym wypadku naliczana jest jednorazowa opłata 15 zł. Za pomocą karty można wypłacać również gotówkę z bankomatów za granicą. Pierwsza wypłata w miesiącu jest bezpłatna natomiast za każdą kolejną w danym miesiącu naliczana jest opłata 9 zł.
Źródło: www.kantor.aliorbank.pl
Spready, czyli różnica pomiędzy kursem sprzedaży i kupna, jakie oferuje Kantor Alior Banku są bardzo konkurencyjne w stosunku do bankowych kursów tabelowych, jak również w stosunku do sporej części tradycyjnych kantorów.
Poniżej przedstawiam porównanie kursów kupna/sprzedaży z Kantoru Alior Banku z kursami tabelowymi z kilku polskich banków:

EUR/PLN
USD/PLN
GBP/PLN

Kupno
Sprzedaż
Spread
Kupno
Sprzedaż
Spread
Kupno
Sprzedaż
Spread
Kantor Alior
4,1847
4,2090
0,0243
3,1841
3,2029
0,0188
5,2485
5,2796
0,0311
PKO BP S.A
4,0831
4,3356
0,2525
3,1083
3,3005
0,1922
5,1203
5,4369
0,3166
BZ WBK S.A.
4,0521
4,3679
0,3158
3,0862
3,3266
0,2404
5,0855
5,4817
0,3962
Alior Bank S.A.*
3,9181
4,5093
0,5912
2,9827
3,4335
0,4508
5,066
5,4954
0,4294
ING Bank Śląski
4,0429
4,3445
0,3016
3,0738
3,3030
0,2292
5,0682
5,4462
0,3780

*kursy walutowe dotyczące płatności bezgotówkowych realizowanych kartami klientów indywidualnych.
 Źródło: Opracowanie własne na bazie kursów tabelowych pieniężnych z dnia 3 września 2014 r.
Jak widać na powyższym zestawieniu spready w Kantorze Walutowym Alior Banku są zdecydowanie korzystniejsze, niż spready według bankowych kursów tabelowych, w tym - paradoksalnie - są lepsze również od tabeli kursowej samego Alior Banku.
Wracając do tematu samych płatności za granicami naszego kraju to sprawa wygląda bardzo łatwo w przypadku wyjazdu do krajów, w których walutami krajowymi są Euro (EUR), Dolar Amerykański (USD) lub Funt Brytyjski (GBP). Wtedy wystarczy przelać na rachunek w Kantorze Alior Banku prowadzonym w PLN odpowiednią kwotę i przewalutować ją (kupić walutę obcą za walutę krajową). Cała operacja trwa dosłownie kilkanaście sekund. Kupiona w ten sposób kwota w walutach obcych zostanie natychmiast automatycznie zaksięgowana na jednym z naszych rachunków walutowych i, jeśli mamy wydaną do niego kartę debetową, możemy swobodnie dokonywać płatności nie martwiąc się już o kurs po jakim zostanie przeliczona kwota płatności.
Korzystanie z Kantoru Alior Banku jest również korzystne w przypadku wyjazdów do krajów z tak zwanymi egzotycznymi walutami w tym do Chorwacji, na przykładzie której wyjaśnię zasady przewalutowania środków ze złotówek na lokalną walutę. Wskażę również realną oszczędność, wynikającą z korzystania z rachunku walutowego.

Walutą obowiązującą w Chorwacji jest chorwacka Kuna (HRK). Poniżej przedstawiam dwa sposoby dokonywania płatności.
1.      Płatność za pomocą karty debetowej wydanej do rachunku bankowego prowadzonego w PLN (sposób mniej korzystny): 
Korzystając z kart MasterCard wydanych do rachunków prowadzonych w PLN, proces przeliczania kwoty transakcji wygląda następująco:
Walutą rozliczeniową MasterCard jest dolar amerykański (USD). Z tego powodu wszystkie płatności w walutach obcych są w pierwszej kolejności przeliczane na USD po wewnętrznym kursie MasterCard. Na stronie MasterCard dostępny jest kalkulator walutowy, który umożliwia sprawdzenie według jakiego kursu nastąpi przewalutowanie.

W drugim kroku rozliczenia płatności ma miejsce przeliczenie kwoty w USD na walutę, w jakiej prowadzony jest rachunek, z którego dokonano płatności, czyli w tym przypadku w PLN. Przeliczenie następuje w oparciu o zwykle niekorzystny dla konsumenta kurs tabelowy.

2.      Płatność za pomocą karty debetowej wydanej do rachunku prowadzone w USD w Kantorze Alior Banku (sposób korzystniejszy):
Korzystając z kart MasterCard wydanych do rachunków prowadzonych w PLN proces przeliczania kwoty transakcji wygląda następująco:

Pierwsze przeliczenie po wewnętrznym kursie MasterCard odbywa się na takich samych zasadach jak w przypadku płatności kartą wydaną w PLN. Natomiast w drugim kroku nie następuje już żadne przewalutowanie,  ponieważ wcześniej zasililiśmy rachunek walutowy kwotą w USD kupionych po korzystnym kursie w Kantorze Alior Banku. W ten sposób unikamy podwójnego przewalutowania po kursie, na który nie mamy najmniejszego wpływu, a który dodatkowo jest sztucznie zawyżany przez pośrednika.

Na koniec przykład liczbowy pokazujący jak to było w naszym przypadku.
Za cały pobyt (7 noclegów) dla 4 osób zapłaciliśmy 9070,07 HRK. Płatności dokonałem dnia 15 sierpnia 2014 r. za pomocą karty debetowej, wydanej do rachunku prowadzonego w USD w Kantorze Alior Banku. Wcześniej zasiliłem ten rachunek kwotą 1600 USD, kupionych po kursie USD/PLN wynoszącym 3,1500. Poniżej, kalkulator walutowy MasterCard, wskazujący na kurs przewalutowania HRK/USD z dnia dokonania transakcji.


Obliczenia:
Przewalutowanie z HRK na USD: 9070,07 HRK : 5,6934 = 1593,09 PLN
Przewalutowanie z USD na PLN: 1593,09 USD x 3,1500 = 5018,22 PLN

Łączny koszt Hotelu to 5018,22 PLN
 
W przypadku płatności kartą debetową do rachunku w PLN wystawioną w Alior Banku schemat wyglądałby następująco:

*Przeliczenie zrealizowałoby się w oparciu o kurs z tabeli kursów walutowych Alior Banku z dnia 18.08.2014 (przesunięcie w stosunku do dnia płatności ze względu na święto w Polsce). Zastosowany zostałby kurs dla płatności bezgotówkowych kartami dla klientów indywidualnych.


Obliczenia:
Przewalutowanie z HRK na USD: 9070,07 HRK : 5,6934 = 1593,09 USD
Przewalutowanie z USD na PLN: 1593,09 USD x 3,3569 = 5347,83 PLN

Łączny koszt Hotelu to 5347,23 PLN

Dzięki płatności z wykorzystaniem karty debetowej wydanej do rachunku w Kantorze Alior Banku udało się zaoszczędzić 329,61 zł.

***
329,61 zł na zakupy, to już całkiem niezła zaoszczędzona sumka, prawda? ;)) Tak, to znowu ja! Michał prosił o zakończenie jego artykułu jakimś kulturalnym pożegnaniem, bo jedyne, co przychodziło mu do głowy, to - zarówno na powitanie, jak i na pożegnanie - "hej, kochani!" :D Skoro jednak oddał mi głos, to dodam jeszcze od siebie tylko tyle, że przetestowaliśmy ten sposób płatności już wielokrotnie - zarówno podczas naszej wyprawy do Rzymu, wakacji w Chorwacji, czy też podczas naszej październikowej wycieczki do Wiednia, o której Wam nie pisałam (może chcecie zobaczyć trochę zdjęć? :)). Jeśli pamięć mnie nie zawodzi, to ani razu nie mieliśmy żadnych problemów z korzystaniem z karty czy konta. Mało tego, jeśli okazało się, że trochę poszaleliśmy z gotówką, to w każdym momencie mogliśmy przelać przez internet środki z konta złotówkowego na konto walutowe (przeliczane według kursu Kantoru), po czym na przykład wypłacić je w pobliskim bankomacie. Oczywiście posiadanie konta złotówkowego w Alior Banku ułatwia sprawę, bo wtedy środki przeskakują na konto walutowe w czasie rzeczywistym, natomiast posiadanie konta w innym banku uzależnia przelew środków od ilości sesji wychodzących w danym banku oraz sesji przychodzących w Alior Banku. 

Tak inaczej, polecamy ten Kantor! Sami z siebie, nikt nam za ten post nie zapłacił. No chyba, że Wy będziecie mieli ochotę założyć swoje konto walutowe, wtedy możecie kliknąć w podlinkowane miejsca (albo TU). Są to typowe linki afiliacyjne, więc jeśli założycie konto w Kantorze Walutowym Alior Banku i w ciągu pół roku wykonacie na nim operacje na określoną kwotę, to mooooże coś nam z tego skapnie. No, na waciki może będzie. The choice is all yours! ;)

W razie jakichkolwiek pytań - śmiało piszcie w komentarzach lub wyślijcie do nas mail (charlotteswonderland@gmail.com) - w miarę możliwości postaramy się na nie szybko odpowiedzieć! :)
Karolina & Michał

9 komentarzy:

 1. Szczerze nad takim sposobem platnosci sie nie zastanawialam zawsze mialam wymieniona gotowke ze soba - ogolnie bede musiala sie bardziej zaglebic w temacie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też zawsze zaopatrywałam się wcześniej w odliczoną kwotę, ale nie ma co ukrywać, że karta do rachunku walutowego jest również dobrym zabezpieczeniem. Ostatnio robiliśmy tak, że część środków wypłacaliśmy w Polsce, a część mieliśmy na rachunku.

   Gdybyś miała jakieś pytania, to pisz śmiało, to nie jest tak skomplikowane, jak wydaje się być za pierwszym razem :)

   Usuń
 2. Dobrze wiedzieć :) Może kiedyś tą informację wykorzystam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobry post... ja kiedyś byłam bliska bankructwa w Paryżu ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajny post, co powiesz na wspólną obserwację? :) Daj mi znać

  loveanimalsi.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja doskonale pamiętam swój pierwszy wyjazd za granicę. Dobrze, że wtedy miałem ze sobą kartę walutową https://www.igoriacard.com/karta-przedplacona-na-wakacje gdyż nie musiałem się martwić o kursy walut. Dlatego przy płatnościach bezgotówkowych za granicą bardzo ważne jest, aby mieć alternatywę w postaci karty walutowej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja mam na to bardzo proste i zarazem oczywiste rozwiązanie, które stosuję już od jakiegoś czasu. Mianowicie przed każdym wyjazdem bezpośrednio poprzez kantor internetowy Cinkciarz.pl wymieniam walutę na ta która będzie mi potrzebna. Tym bardziej, że mogę to zrobić z dowolnego miejsca gdzie mam komputer i dostęp do internetu.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz! :)

Jeśli chcesz zareklamować swój blog w komentarzu, to zanim zostawisz swój adres, przeczytaj ostatnią notatkę i wypowiedz się na jej temat nieco bardziej obszernie niż tylko "fajna notka". Jeśli sama piszesz bloga, to na pewno potrafisz wyrazić swoją opinię poprzez komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Blog template designed by SandDBlast